Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

SPEGEL samt KONSOLBORD, empire, Carl Gustaf Fyrwald, signerad samt med Stockholms hallstämpel, Stockholm, daterad 1820.

Förgylld och bronserad. Rak form, rundat krön med solfjäderformation. Konsolbord med ljus marmorskiva samt lyrformad fot. Spegelns höjd ca 177 cm, konsolbordets längd ca 72, djup ca 32, höjd ca 84 cm.

Slitage, repor och märken. Konsolbord något rangligt. Mindre renovering, förstärkningar. Mindre anlupet glas.

Lähtöhinta
15 000 SEK