BORDSLAMPA SAMT KOPPAR med fat, 2 st, porslin, Kina, Kanton, 1800-talets mitt.

Polykrom dekor med figurscener, insekter, blommor och bladverk. Lampans höjd 17 cm. Kopparnas diameter 7 och 9,5 cm.

Den större koppen med kantnagg och fatet med lagning. Lampa med spricka. Ej funktionstestad.

Lähtöhinta
1 500 SEK