BORD, 1800-talets andra hälft.

Fanerat med mahogny. Sarg med dekor av intarsia. Raka avsmalnade ben. Fotavslutningar med hjultrissor av mässing. Två senare iläggsskivor à 60 cm vardera. Diameter 115. Höjd 74 cm.

Skivan något solblekt. Torrsprickor i sarg och skiva. Smärre fanerskador.

Lähtöhinta
4 000 SEK