GOLVLAMPA, "modell A810", Alvar Aalto, Artek, Finland, 1900-talets andra hälft.

Mässing, fotplattan och benet klädda i svart skinn, två olikriktade ljuspunkter med skärmar av vitlackerade plåtlameller. Höjd 165 cm.

Sedvanligt ytslitage, ej funktionstestad.

Lähtöhinta
6 000 SEK