Gustaviansk

(Ruotsi, 1775-1810)
Gustaviansk
(Ruotsi, 1775-1810)

SPELBORD, gustavianskt, omkring år 1800

Mahogny. Rektangulärt med låda och utfällbart ben. Mässingslister, genombrutna konsoler, pärlstav samt kvadratiska profilerade. Längd 43,5-86, bredd 89, Höjd 75/77 cm.

Bruksslitage. Lådbotten grovt maskstungen. Maskstungen skiva och ben. Benavslut med avslag och märken. Avslaget dekorelement.

Alkuperä - Provenienssi

Familjen Bennet, Rosendals slott, skåne;
auktion, 9 augusti 2014, nr. 571.

Lähtöhinta
4 000 SEK