Valnöt. Skuren dekor. Överdel med spegel. Skiva av marmor. Underdel med tre spegeldörrar, bakomliggande förvaring. Bredd 122. Djup 39. Höjd 157 cm.
Marmorskivan med lagning. Slitage, repor och märken. Fanerskador. Mindre avslag.