Muut
575230

POKAL, glas, 1700-talets mitt.

Konande mångkantig kuppa med rikt graverad dekor av berainliknande ornamentik, symboler och text. Höjd 19,5 cm.

Slitage, nagg. Ursprungligen med lock.

Alkuperä - Provenienssi

Årsta slott, direktör Herman Meeths samling.

Lähtöhinta
4 000 SEK