Eric Nyström

(Ruotsi, 1742-1788)
Eric Nyström
(Ruotsi, 1742-1788)

SPELBORD, gustaviansk, signerad ENS, Eric Nyström ebenist i Stockholm 1773-1788(1790)

Rak form. Fanerad i mahogny. Nedåt avsmalnande ben, mässingsskor och lister. Fällbar skiva med underliggande spelinredning och spelmarker. 2 ljusbrickor. Längd 87.5, bredd 43,5 (87), höjd 75 cm.

Slitage, bit saknas, genomgående spricka, repor, märken. Lösa mässingsdetaljer. Mässingsdetaljer saknas. Maskstunget. Renoverad och kompletterad..

Lähtöhinta
12 000 SEK