KABINETTSKÅP. Barock, 1600-1700-tal.

Fanerat med ebenholts och ben. Rektangulär form med utfällbar klaff. Bakom klaffen åtta lådor och mindre skåpdörr. Bakom skåpdörren nio mindre lådor. Riklig ristad och svärtad dekor av stridsscener och mytologiska scener. Höjd 54, längd 68, bredd 36 cm. Nyckel finns.

Kompletterat och renoverat. Mindre torrsprickor. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
25 000 SEK