MATTA, rölakan, monogramsignerad RC (Rakel Carlander), 1900-talets mitt. Ca 201 x 135 cm.

Mattan indelad i kvadrater, polykroma och geometriska mönster i övervägande blå och grå melerade nyanser.

Bruksslitage, några fransar med hårdare slitage.

Lähtöhinta
4 000 SEK