VITRINSKÅP, "Undantaget", Carl Malmsten, 1900-talets andra hälft.
Fanerat i mahogny. Rak form med avfasade hörn, upptill vitrin med två dörrar, nedtill två dörrar, utdragbar avställningsskiva. Bredd 96, djup ca 39, höjd 176 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage, fläckar, skav kring nyckelhålen.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?