Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:

Royal Copenhagen

(Tanska, 1775-)
Royal Copenhagen
(Tanska, 1775-)

MATSERVIS, ca 113 delar, fajans, "Tranquebar", Aluminia och Royal Copenhagen.

13 mattallrikar, 11+6 förrättstallrikar, 12 större assietter, 11 mindre assietter, 8 djupa tallrikar, 6 små fat, 2 ströare, 3 sockerskålar med lock i olika storlek, 4 tekoppar på fat, 10 kaffekoppar på fat, 4+5 bladformade fat, 2 runda uppläggningsfat, 4 ovala fat i olika storlek, 3 uppläggningsskålar, 2 kvadratiska fat, 2 ljusstakar, skål, gräddkanna, kaffekanna, såsskål, såssnipa. Ett extra mindre fat till kopp medföljer.

Bruksslitage. Delarna skiljer sig något iom att det är olika fabrikat som tillverkat. Krackelerad glasyr. Nagg. Sprickor. Lockknopp till en sockerskål av.

Lähtöhinta
5 000 SEK