Gustaviansk

(Ruotsi, 1775-1810)
Gustaviansk
(Ruotsi, 1775-1810)

SPEGEL, gustaviansk stil, kring sekelskiftet 1800/1900.

Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med dekor av rosor och bladverk, dekor av pärlstav, nedtill girlang med rosor. Bredd 57.5, höjd ca 175 cm.

Bruksslitage, märken, pigmentbortfall, anlöpningar.

Lähtöhinta
3 000 SEK