SKÅLFAT, porslin, Kina, 1800-talets andra hälft.

Polykromt motiv av drakar i järnrött, blommor och bladverk samt fingercitroner. Bottenmärkning. Diamater ca 19 cm. Höjd ca 3,5 cm.

Några sprickor. Något nagg. Slitage.

Lähtöhinta
2 000 SEK