BYRÅ, Karl Johan, 1800-tal.
Rak form med utdragslådor. Nyckelbrickor i ben. Längd ca 117, djup ca 57, höjd ca 95 cm.
Slitage, repor och stötmärken. Renoverad, med bland annat senare målning. Nyckel saknas. Avaimet puuttuvat.