BOK, "Ovidius metamorfoser", P. Ovidii Nasonis, Nürnberg 1698.

Folio. Helfranskt skinnband . Upphöjda bind. Försättsblad med kopparstick. Titelblad i svart.
Innehållande 55 kopparstick

Slitage. Nött. Fläckar. Senare pärm. Namnteckningar. Bokmal.

Alkuperä - Provenienssi

Exlibris Christian Hammers. Ur Bengt Erland Fogelberg bibliotek.

Lähtöhinta
2 000 SEK