BÄGARE, silver, Magnus Sandin, Enköping 1820. Vikt ca 400 gram.

Trumpetformad bröllopsbägare med svisselerad dekor av urnor med blommor och kartuscher med initialer, välvd fot, höjd 22,5 cm.

Slitage, smärre bucklor, repor, kantbristningar, stöldskyddsmärkt. Ristad lodangivelse undertill.

Lähtöhinta
4 000 SEK