VISITKORTSHÅLLARE, silver och grönt läder, jugend stil, Wien, Österrike-Ungern, mellan 1872-1922.

Stämplad 'T S'. En liten klocka med vitemaljerad urtavla och romerska siffror. Stiliserad näckrosblommor dekor av silver. Längd 12 cm.

Ej funktionstestad. Ställvis missfärgning. Slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Har tillhört Kapten W Magnusson, Kapten för Sveriges första Ubåt.

Lähtöhinta
1 500 SEK