Knut Axel Hultén

(Ruotsi, 1896-1986)
Knut Axel Hultén
(Ruotsi, 1896-1986)

KNUT AXEL HULTÉN, "Fjärilslampa", Malmö, 1952, signerad.

Skulptur i form av en golvlampa, den så kallade "Fjärilslampan". Kvinna med en fjärilsformad lampa i händerna. Snidad, polerad, massiv mahogny. Skärm i veckad textil, metalltrådar och bemålade trädetaljer. Höjd 196 cm.

Slitage, ställvis smärre repor, några tunna torrsprickor. Mindre hål i skärm. Ej funktionstestad.

Muut tiedot

Formgiven vid 1900-talets första del, under Art Deco epoken. Skulpturen/golvlampan tillverkades i ett fåtal exemplar för formgivarens egna familj.

Lähtöhinta
12 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet