GOLVUR, 1800-tal. Urtavlan märkt CJ Hopp, Ystad.

Troligen Carl Johan Hopp, Ystad (1803-1885). Vitlackerad, kannelerad kropp med guldfärgad, delvis antikiserande dekor. H 208.

Sprickor, stötskador, färgbortfall, slitage. Pendel och lod saknas. Senare bakstycke.

Lähtöhinta
2 000 SEK