MATSERVIS, ca 252 delar, porslin, Rörstrand, omkring år 1900.

Blå kantdekor. 69 mattallrikar, 34 djupa tallrikar, 48 entrétallrikar, 21 desserttallrikar, 27 assietter, 28 assietter, 3 terriner, 2 såsskålar, fiskfat med insatser, stekfat, 16 serveringsfat, 2 runda fat samt 5 ovala serveringsskålar. Mattallrikarnas diameter 26 cm. Fiskfatets längd 60 cm.

Bruksslitage med repor. Några få nagg. Två terriner med omaka lock. Den större terrinen med inre spricka.

Lähtöhinta
5 000 SEK