Fäste i mässing. Tveeggad klinga med två blodrännor. Dekor av bland annat lilla riksvapnet samt lejonhuvud. Balja av svartmatterat stål, denna med en koppelring. Längd ca 103, varav klinga ca 86 cm.
Bruksslitage, repor och märken. Klinga med hack/nagg. Missfärgning.