Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:

JÖRAN NORDBERG, LEBEN CARL DES ZWÖLFTEN, KÖNIGS IN SCHWEDEN, MIT MÜNZEN UND KUPFERN. 1-3. 1745-52.

Hamburg, Gedruckt bey Johann George Trausold (vol. 1 & 3) / Rudolph Beneke (vol. 2). Med graverat helfigursporträtt av bla Carl XII, utvikbara kartor och plancsher.
Helband av skinn, ryggar med upphöjda bind och präglad samt förgylld text och dekor. Folio. Fina exemplar.

Slitage, obetydliga skador på bokbanden och något hörn, obetydliga spår efter insekter, enstaka fläckar, smärre veck och riss. Invändigt med antydan till spricka i ryggbindningarna. Ej fullständigt genomgångna.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt stämpel: Johan David af Sandeberg (1788-1866).

Lähtöhinta
5 000 SEK