SERVISPORSLIN, 30 delar, Hache Jullien & Cie, Vierzon, Frankrike, 1900-talets första hälft.

Dekor av romerska krigare med hästar och stridsvagnar. 13 mattallrikar, 6 djupa tallrikar, 8 dessert tallrikar, stekfat, skål samt såsskål med lock. Mattallrikarnas diameter 24 cm.

Två tallrikar med bottennagg. Smärre bruksslitage.

Lähtöhinta
1 500 SEK