Gustaviansk

(Ruotsi, 1775-1810)
Gustaviansk
(Ruotsi, 1775-1810)

TABURETT, av Melkior Lundberg ( mästare i Stockholm 1775 - 1812), gustaviansk, sent 1700-tal.

Stoppad fast sits med rik dekor av bland annat överkragade ben samt lagerstav. Längd ca 41 cm.

Slitage, repor och stötmärken. Mindre renovering, med bland annat lagningar. Fläckar på klädsel.

Lähtöhinta
4 000 SEK