Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:

Carl Fredrik Flodin

(Ruotsi, 1754-1795)
Carl Fredrik Flodin
(Ruotsi, 1754-1795)

STOL, transition, Carl Fredrik Flodin, Stockholm, 1700-talets andra hälft.

Ljust bemålad. Svängd och delvis genombruten rygg, lös sits med sadelgjord klädd i gråbrun textil, svängd sarg, runda kopplade nedåt avsmalnande och kannelerade ben. Skuren floral dekor. Märkt "C F Flodin 1776" på pappersetikett.

Slitage. Senare bemålad. Renoverad och kompletterad, bl a förstärkt sarg. Sprickor. Färgbortfall. Märken. Fläckar.

Lähtöhinta
6 000 SEK