Mahogny med förgyllda mässingsbeslag. Förnicklad ställning med lackerad plåttratt. Brickmärkt Knut Öbergs Eftr Malmö. Höjd 64 cm.
Album med grammofonskivor medföljer.
Slitage. Rostangrepp. Färgbortfall. Ej funktionstestad.