VINKANNA, keramik, Kina, troligen Songdynastin (960-1279).

Vitglaserad. Svängd pip, växtornamenterad hänkel med sammanfogad dekor av växtrankor i relief. Höjd inkl fast träsockel ca 32,5 cm.

Slitage. Krackelyr. Kantnagg, tillverkningsdefekter. Sockeln med mindre torrspricka.

Lähtöhinta
5 000 SEK