Rokoko

(Ruotsi)
Rokoko
(Ruotsi)

POTTSKÅP, rokokostil, 1800-tal.

Fanerad i valnöt. Profilerat gångjärnsförsett lock, dörrpar med bakomliggande förvaringsutrymme, en utdragbar låda i underkant, svängda ben. Växtornamenterade beslag i gulmetall. Längd ca 49 cm, djup ca 40 cm, höjd ca 75 cm.

Slitage. Märken, fläckar. Fanerskador, ställvis materialbortfall. Torrsprickor. Ett gångjärn till dörr trasigt. Nyckel saknas. Avaimet puuttuvat.

Lähtöhinta
4 000 SEK