592863

GARNITYR, 4 delar, förgyllt silver och färgade glasstenar, emalj samt söttvättenpärlor, andra hälft 1800-talets.

Med blomsterrik genombruten dekor. Stämplad 'P V' och '835'. Halsband med hängen, längd 42 cm. Par örhängen med skruv, längd ca 5,5 cm. Armband med säkerhetskedja, längd ca 20 cm. Ring storlek 51/16,25. Originaletui medföljer.

Ställvis förlust av emalj och förgyllning. Renovering. Slitage. Skador. Stiften är lösa. Glasbitar med nagg. Del av säkerhetskedjan saknas.

Lähtöhinta
4 000 SEK