KANDELABRAR, ett par, sent 1800-tal.

Patinerad och bronserad metall. Stakar i form av kolonner med dekor av bl a maskaroner. För fem ljus vardera. Höjd 47 cm.

Bruksslitage. Visst ytslitage, smärre ärgningar och bucklor. Ena kandelabern något sned. En avbruten ljusarm. En ljusarm saknar del som håller den upprätt.

Lähtöhinta
6 000 SEK