KARMSTOL, "Swivel Chair" Luigi Colani för Lusch, 1971.

Glasfiber samt plast. Fyrdelad fot med snurrfunktion. Fasta armlän som går runt ryggstödet utan att röra vid det. Ryggstödet signerat av formgivaren. Textilklädd sittkudde. Broschyr/affisch för Andreas Eriksson Collection medföljer.

Slitage, skador, tröd snurrfunktion. Senare sittkudde.

Lähtöhinta
3 000 SEK