Gunnar Asplund

(Ruotsi, 1885-1940)
Gunnar Asplund
(Ruotsi, 1885-1940)

STOLAR, ett par, Gunnar Asplund, Bodafors, 1935.

Mahogny samt textilklädd, stoppad sits. Broschyr/affisch för Andreas Eriksson Collection medföljer.

Slitage, torrsprickor, lagningar.

Kirjallisuus

Exposition Internationale de Paris 1937 Suede Guide Illustré, sid 59.

Tidskriften Form, nr 7 1937, sid 175.

Svenska stolar av Dan Gordon, sid 87.

Muut tiedot

Formgivna för Bredenberg Restaurang, Bredenbergs, Stockholm.

Lähtöhinta
12 000 SEK