STOL, modell no 14, Thonet, formgiven 1859.

Mörkbetsat böjträ. Präglad sits med floral dekor. Märkt med pappersetikett samt Thonet Austria präglat. Broschyr/affisch för Andreas Eriksson Collection medföljer.

Slitage, smärre torrsprickor samt skador på ett benavslut.

Kirjallisuus

Charlotte & Peter Fiell, 1000 Chairs, Tachen, 2005, sidan 28.

Lähtöhinta
1 500 SEK