LINFÄSTE, allmoge, troligen 1800-tal.

Gammalt linfäste med genombruten polykromt bemålad dekor. Finare linfästen kunde förr i tiden användas som fästmögåva. Längd 59 cm.

Saknar liten del upptill. I övrigt slitage.

Lähtöhinta
1 200 SEK