Bok samt mahognyfaner. Mörkbetsade benavslut. Skiva med delvis upphöjd kant. Fem lådor med beslag i gulmetall. Längd 74 cm, bredd 42 cm, höjd 101 cm.
Bruksslitage. Ben med märken.