STOLAR, 4 st, rokoko, 1700-tal.

Engelsk modell. Bemålade i svart. Genombruten rygg med svarvad överliggare, fast träsits, profilerad sarg, svängda kopplade ben med avslut i claw-on-ball. Skuren dekor av bl.a snäcka och växter.

Senare bemålade. Slitage. Maskstungna, ställvis kraftigt. Material- och färgbortfall. Sprickor.

Lähtöhinta
4 000 SEK