Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:

SABEL, för kavalleriet, m/1893, omkring 1900.

Fäste av mässing. Tveeggad klinga med blodrand. Klingan märkt Svalling Eskilstuna. Balja av stål, denna med två koppelringar. Totallängd ca 113, varav klingan ca 94 cm.

Slitage, repor och märken. Mindre smuts. Anlupet. Kavel med mindre skador. Fäste med med lagningar. Klingan otydligt märkt.

Lähtöhinta
2 000 SEK