SÄNGBORD, ett par, Severin Hansen, Haslev Møbelfabrik, Danmark, 1900-talets tredje kvartal.

Fanerade i teak. En låda med underliggande hylla i flätad rotting vardera. Längd 50 cm, bredd 35 cm, höjd 50 cm.

Bruksslitage. Fläckar samt ställvis blekta. Skador och bortfall på hyllplan.

Lähtöhinta
1 500 SEK