POTTSKÅP, 1800-tal.

POTTSKÅP, 1800-tal.

Bemålat trä. Rak form på nedåt avsmalnande ben.En låda samt dörrpar med bakomliggande hylla. Fällbar top. Längd 48, bredd 35, höjd 73 cm.

Bruksslitage, lagningar och mindre skador. Färgsprickor med visst färgbortfall. Något ostabilt. Spår av skadedjur. Renoverat och kompletterat. Lås saknas. Senare målning.

Lähtöhinta
2 500 SEK