Hilma Persson-Hjelm

(Ruotsi, 1877-1953)
Hilma Persson-Hjelm
(Ruotsi, 1877-1953)

VAS, fältspatsporslin. Hilma Persson-Hjelm, Rörstrand, omkring 1900.

Rund uppåt avsmalnande med ansvälld bas och mynning. Delvis modellerad dekor av växtslingor. Handmålad i underglasyrfärgerna rosagrått och blålila. Signerad och stämpelmärkt. Rörstrand E HP 51284 26 Höjd 23 cm.

Smärre bruksslitage. Obetydliga glasyrmistor.

Lähtöhinta
2 000 SEK