Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art – Winter edition F706
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
Layered Living E1282
Huutokauppa:
Statement Pieces – Lighting E1270
Huutokauppa:
Paavo Tynell "The elegance of light" E1280
Huutokauppa:
The Collector’s World – Part One E1312
Huutokauppa:

Hilma Persson-Hjelm

(Ruotsi, 1877-1953)
Hilma Persson-Hjelm
(Ruotsi, 1877-1953)

VAS, fältspatsporslin. Hilma Persson-Hjelm, Rörstrand, omkring 1900.

Rund uppåt avsmalnande med ansvälld bas och mynning. Delvis modellerad dekor av växtslingor. Handmålad i underglasyrfärgerna rosagrått och blålila. Signerad och stämpelmärkt. Rörstrand E HP 51284 26 Höjd 23 cm.

Smärre bruksslitage. Obetydliga glasyrmistor.

Lähtöhinta
2 000 SEK