KISTA, Cassone-typ, renässansstil, 1800-tal.

Rak form, skuren dekor, betsat trä. Lock med invändig dekor. Längd 140, bredd 53, höjd 56 cm.

Slitage. Skador. Lagningar. Omarbetat och kompletterad. Senare lås. Maskstungen. Fuktskadad.

Lähtöhinta
2 000 SEK