TEDOSOR, 2 st, porslin, Kina, 1700-tal.

Mandarindekor. Höjd ca 12- 13 cm.

Bruksslitage. Glasyrbortfall. Nagg, varav några ifyllda med färg. En med mynningsspricka. Båda locken med skador och lagningar. Ett lock ej ursprungligt.

Lähtöhinta
4 000 SEK