Royal Copenhagen

(Tanska, 1775-)
Royal Copenhagen
(Tanska, 1775-)

SOCKERSKÅL med LOCK, porslin. modellnummer 3582, "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.

Oval med grenformad hänkel, målad polykrom och förgylld dekor."Cardamine hirsuta L" samt "Vaccinium oxycoccos palustris". Längd 16cm.

Obetydligt slitage.

Lähtöhinta
6 000 SEK
Luo tili Bukowskilla
  • Aloita myyminen ja ostaminen
  • Tallenna suosikkiesineitä
  • Tallenna hakuja
Onko sinulla jo asiakastili?