STOLAR, 8 stycken, barockstil, 1800-talets slut.

Svartlackerat lövträ. Klädd ryggbricka och stoppad sits. Ryggbricka flankerad av parställda svarvade pelare. Fyra spiralsvarvade ben med h-kryss. Höjd 116, sitthöjd 50 cm.

Slitage. Klädsel med slitage och mindre skador.

Alkuperä - Provenienssi

Stämplad med Kungliga husgerådskammarens stämpel.

Lähtöhinta
5 000 SEK