SAMLING FICKUR, 28 st, mest silver, sent 1800-tal till 1900-talets första hälft. Tot ca 2500 gram.

Herr- samt damur. Olika tillverkare, bla Elgin, Hamilton, Omega, Joseph Firestone, CL Malmsjö, Göteborg. Diam 34-57 mm.

Slitage, några med sprickor i urtavlan, någon med skada resp lagning, två med skadat glas. Ej fullständigt genomgångna, ej funktionstestade.

Lähtöhinta
3 000 SEK