603075

Iittala

(Suomi)
Iittala
(Suomi)

GLASSERVISDELAR, 13 st, Timo Sarpaneva och Tapio Wirkkala, Iittala, 1900-talets andra hälft.

Sex höga blåtonade dricksglas, höjd ca 17,5 cm. Sex lilatonade selterglas, varav ett i avvikande modell, höjd ca 6 - 7 cm. En lilatonad karaff, "Fågelflaska", signerad "Timo Sarpaneva 2500", höjd ca 19 cm.

Bruksslitage. Fläckar. Repor.

Lähtöhinta
1 500 SEK