Gustaviansk

(Ruotsi, 1775-1810)
Gustaviansk
(Ruotsi, 1775-1810)

SPEGEL, sengustaviansk, tidigt 1800-tal.

Förgylld och bronserad. Överdel med gouache. Krönt av bandrosett. Patellagedekor. Tudelat senare glas. Bredd 41. Höjd 105 cm.

Ytslitage. Smärre färgbortfall. En felmonterad fleuron. Fläckat glas. Överdelens glas med sprickor.

Lähtöhinta
4 000 SEK