Ateljé Lyktan

(Ruotsi, Grundat 1934)
Ateljé Lyktan
(Ruotsi, Grundat 1934)

GOLVLAMPA, Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft.

Svängd, skinnlindad fot med skärm i textil. Höjd 124 cm.

Visst slitage, senare lindad fot, ej funktionstestad.

Lähtöhinta
4 000 SEK