Georg Jensen

(Tanska, 1866-1935)
Georg Jensen
(Tanska, 1866-1935)

PARTI STERLINGSILVER Georg Jensen, Köpenhamn. 1 bordspingla, 2 pastejknivar och 1 tändsticksfodral. Vikt ca 217 gram.

Bordspingla med handtag i ebenholts, Stämplar för 1915-27. Sterlingsilver. Designnummer 261. Fodral för tändstickor med dekor av blad. Omkring 1910-1925. 2 pastejknivar modell Konge och Pyramid med rostfria blad. Pinglans höjd 12, knivarnas längd ca 11,5 cm.

Bruksslitage. Smärre repor. En kniv med monogram.

Lähtöhinta
2 500 SEK